Galerija Šira

Organizator

Galerija Šira

Galerija Šira prva je galerija Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, namijenjena izlagačkoj djelatnosti studenata. Preradovićeva 13, Zagreb.

QR Code

Trajanje

09 - 27 pro 2024
Upravo u Galeriji!

Izborni predmet – Strip

zadovoljstvo nam je pozvati Vas na otvorenje skupne izložbe radova studenata ALU Zagreb pod nazivom  “Izborni predmet – strip”, te promociju strip – fanzina “Škola hodanja”, u ponedjeljak, 09.12.2024. u 19 h, u galeriju Šira.

Predgovor izložbe:

Izborni kolegij Strip pokrenut je 110 godina od osnivanja Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, na Nastavničkom odsjeku, na Jabukovcu 10, na istoj adresi na kojoj se dugi niz godina kontinuirano održava i manifestacija 24satno crtanje stripa. Nastao je zahvaljujući pokretačkoj snazi profesorice Ines Krasić, koja je prepoznala velik interes studenata za ovo područje likovnog izražavanja, ali i povoljnoj klimi na Akademiji čije je vodstvo otvoreno za prihvaćanje novih, kvalitetnih sadržaja.

Koncept nastave osmišljen je uz podršku profesora Darka Kreča te stručne savjete doajena hrvatskog stripa, Darka Macana. Predavanja su počela u akademskoj godini 2016./17., u prvom semestru održavao ih je akademski slikar, docent Dubravko Mataković, a od drugog semestra do današnjeg dana održava ih docentica Irena Jukić Pranjić.

Brojni autori svih generacija hrvatskog stripa i prije ovog izbornog kolegija pohađali su Akademiju likovnih umjetnosti, ali na njoj nikada nisu mogli razvijati svoje kompetencije vezane uz medij stripa. Tek pojavom ovog, za sada još uvijek izbornog predmeta, mladi umjetnici dobivaju mogućnost učiti o stripu u sklopu svog formalnog umjetničkog obrazovanja, čime se Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu nadovezuje na trend koji od nedavno postoji u svijetu i u Hrvatskoj[1]. Ovaj je trend posljedica različitih strujanja – s jedne strane u kulturnoj javnosti strip se sve više počinje shvaćati kao umjetnička forma, a s druge strane mladi autori unatoč konkurentnosti novih medija i dalje pokazuju interes za njega.  Strip je Akademiji gotovo svake godine pohađao maksimalan broj studenata i studentica koje je u ovako kratkom tekstu nemoguće pobrojati.  Oni bi godišnje, u sklopu vježbi savladavanja stripovskog jezika,  zajedno stvorili oko tristotinjak novih tabli, od čega bi čak stotinjak  bilo zrelo za predstavljanje pred javnošću, na izložbama ili u raznovrsnim publikacijama. Ova izložba prikazuje izbor iz te ukupne produkcije – u njoj vidimo kako su mladi autori svladavali osnovne elemente medija – kadriranje, režiranje, pisanje scenarija, lettering, dizajniranje likova, žanrovske obrasce te uređivanje i objavljivanje nastalih radova.

Studenti  su o stripu učili kroz predavanja o morfologiji i povijesti stripa, kroz praćenje izložbi stripa, te kroz stručno vođene razgovore s profesionalnim autorima koji su gostovali u predavaonici Akademije.

Studenti su o stripu ipak najviše učili kroz praktičan rad koji se temelji na vježbama osmišljenima radi savladavanja različitih stripovskih tehnika pripovijedanja. Raznolikost stilova kojima mladi autori pristupaju stripu vidljiva je i u ovoj izložbi – poštivanje  individualnosti i umjetničke osobnosti očituje se na svakoj tabli stripa, a njihova dorečenost i zaokruženost svjedoče o trudu da se studente nauči elokventnosti pri korištenju svih elemenata pripovijedanja unutar stripovskog jezika.

U osam godina postojanja izbornog predmeta „Strip“, za tisak je pripremljeno ukupno sedam brojeva strip-fanzina Škola hodanja te šest bogatih podlistaka ovog izdanja. Škola hodanja 2013. nagrađena je na Međunarodnom festivalu stripa i animiranog filma Supertoon u Šibeniku u kategoriji najboljeg strip-časopisa, a iste je godine strip grupe studenata,  Amfitrion, nagrađen Rektorovom nagradom. Studenti su svojim stripovima sudjelovali u brojnim projektima – 2018./19. povezali su se s udrugom Krijesnice koja pomaže djeci i mladima suočenima s malignim bolestima; 2022. studenti Stripa sudjelovali su i u projektu Galerije Galženica  – Migracije u kojemu su kreirali stripove inspirirane grafikama i poezijom Dragutina Trumbetaša.

No, najveći uspjeh ovog kolegija jest stvaranje mladih profesionalnih autora stripa od kojih su najistaknutiji  Nikola Čižmešija, Mihael Bađun,  Mihaela Erceg, Agata Lučić, te Anamarija Kvas. 

Vjerujemo da su i ostali mladi umjetnici, koji su za fokus svog stvaralaštva odabrali drugi medij, u njemu mogli primijeniti nešto od onog što ih je naučio Izborni kolegij Strip.

Irena Jukić Pranjić

O promociji strip – fanzina „Škola hodanja“:

Idućeg će ponedjeljka Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu u Galeriji Šira predstaviti  posljednji broj strip-fanzina „Škola hodanja“ i podlistak „Amfitrion“ koji prate oba broja. Riječ je o strip-fanzinu koji je nastao kao rezultat rada studenata koji su na Akademiji tijekom akademske godine i 2022./23. pohađali izborni predmet Strip.

Putem ovih fanzina Akademija želi stripove studenata  predstaviti široj publici – potencijalnim obožavateljima, klijentima i suradnicima svih profila. U namjeri da se nadoveže na bogatu tradiciju hrvatskog stripa i postane njen sastavni dio, strip-fanzin je nazvan Škola hodanja,  prema istoimenom filmu Borivoja Dovnikovića.

Studenti čije radove prikazujemo na 108 stranice sedmog broja strip-fanzina Škola hodanja su: Lucija Ćurković, Ljubica Golubić, Nora Kajmić Jukić, Karla Kasalo, Luka Kosanović, Corina Kupršak Srac, Noa Pisačić, Tiana Pozaić, Hana Sirotković, Julia Stura, Nika Ševerdija i Antonela Vlašić. U sedmom broju Školu hodanja prati i podlistak nazvan Amfitrion u kojemu se po prvi put objavljuje dugometražni strip nastao kao rezultat grupnog rada studenata. U njegovom podlisku na 48 stranica predstavljamo stripovsku adaptaciju Moliereovog klasika kojeg potpisuju Patrik Gregurec kao scenarist, Karla Kasalo kao dizajnerica izgleda likova te crtači – Julia Stura, Antonela Vlašić, Karla Kasalo, Luka Kosanović, Nora Kajmić Jukić, Tiana Pozaić, Nika Ševerdija, Mislav Brozović, Ljubica Golubić i Noa Pisačić. 

Stvaralaštvo studenata zaslužuje našu podršku – likovna zrelost, scenaristička domišljatost, dizajn likova, zaigranost i kvaliteta koju su razvili, pokazuju da dostojno nastavljaju tradiciju hrvatskog stripa. Ponosni smo na njihova postignuća te se nadamo da ćete uživati u čitanju stripova ovih mladih autora, jednako kao što smo i mi uživali u svim fazama nastajanja njihovih radova.

Uredništvo strip-fanzina

Izložbu u galeriji Šira možete pogledati u radnom vremenu Galerije (pon-pet: 9-16 h, 18-20 h, subotom: 11-16 h) do 27.12.2024.

Izložba je ostvarena uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH i Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo Grada Zagreba.

Pratite nas na web i facebook stranici te Instagram profilu galerije Šira

DEPLIJAN IZLOŽBE (Poveznica na PDF)

http://www.shira.alu.hr

https://www.facebook.com/GalerijaShira

@galerijashira

  • 00

    dan.

  • 00

    sat.

  • 00

    min.

  • 00

    sek.