Izložba studenata OZAFIN-a, smjer Animirani film
Veliko mi je zadovoljstvo i ponos napisati par riječi o izložbi studentskih radova Odsjeka za animirani film i nove medije Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, koja se održava u inspirativnom prostoru galerije Šira. Naš odsjek je najmlađa prinova na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, koja ove godine slavi svoju 110. godišnjicu. I dok je Akademija dostigla i najdugovječniji ljudski vijek, mi ponosno stupamo u punoljetnost, sa svim pravima i dužnostima koje te godine donose. Ove ćemo jeseni po prvi puta upisati studente koji su vršnjaci našeg mladog odsjeka, osnovanog 1999. godine.
Za ovu izložbu odlučili smo se za izbor recentnih radova nastalih u periodu nakon 2012. godine, na svojevrsni „snapshot“ sadašnjeg trenutka Odsjeka za animirani film i nove medije. Umjesto kritičke kompilacije najboljih filmova nastalih u zadnjih osamnaestak godina, pokušati ćemo vam predstaviti otkucaje srca odsjeka u neprestanoj transformaciji, EEG našeg sadašnjeg trenutka, uvid u ono što se dogodilo u zadnjih pet godina, dakle, u jednom studentskom ciklusu. Predstavljeni filmovi nastali su u nizu različitih tehnika, od klasične i lutka animacije, preko 2D i 3D kompjuterske animacije do slikanja na staklu, papiru i drugo. Vjerujemo da će svaki od njih na svoj način dočarati ono što smatramo osnovama studija animacije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, kako u trogodišnjem preddiplomskom tako i na dvogodišnjem diplomskom studiju koji nudimo u dva odvojena modula, Animacije odnosno Novih medija. U našoj osnovi je utkana tradicija „zagrebačke škole animiranog filma,“ umjetničkog pokreta koji je u drugoj polovici prošlog stoljeća bio uzor animatorima širom svijeta. Trudimo se zajedno sa studentima nadograđivati i razvijati postulate koji su učinili „zagrebačku školu“ velikom. Od prvog dana nastave predano radimo na tome da naši polaznici, uz široku lepezu predmeta koje dijele sa studentima drugih odjela na Akademiji- akt, slikarske, grafičke i kiparske tehnike, teoretske predmete i slično, savladaju do savršenstva pravila klasične 2D animacije, sa papirom i olovkom u ruci, jer vjerujemo da bez čvrste osnove nije moguće graditi dalje, da studenti bez te pripreme ne mogu kvalitetno savladati tehnički napredne kolegije koji ih upoznavaju sa digitalnim oruđima suvremenog animatora. Druga osnova, koju zajedno sa studentima istražujemo proizlazi iz uvjerenja da nije dovoljno da animirani film dobro izgleda, jednako je važno o čemu govori, na koji način i zbog čega se uopće opredjeljujemo za tu i takvu temu.
Režijska i scenaristička strana filmova izuzetno nam je važna, te se nadamo da će filmovi iz ovog izbora dočarati lepezu svjetonazora i pogleda koje naši studenti dijele, na našu radost ili, ponekad, zgražanje. Kao edukatori podržavamo pravo slobode izražavanja i svaki iskren i osmišljen rad uživa našu bezrezervnu podršku. O tome da smo na dobrom putu svjedoče i međunarodni uspjesi naših studentskih filmova na najprestižnijim svjetskim festivalima. Nadamo se da ćete uživati u ovom raznolikom izboru te da ćete neka od imena koje ovdje srećete u budućnosti sa zanimanjem pratiti na mnogim budućim Amimafestima.
Red. prof. art. Milan Trenc, predstojnik Katedre za animirani film i nove medije, ALU Zagreb.
IZLAGAČI I RADOVI
2012. – Darko Masnec – I ALREADY KNOW WHAT I HEAR – 5:00min
Autor: Darko Masnec
Mentor: Darko Bakliža
Godina produkcije: 2012.
2012. – Leona Kadijević – 8’22’ – 04:47min
Autor: Leona Kadijević
Mentor: Aleksandar Battista Ilić
Godina produkcije: 2012.
2012. – Marko Dješka – SOTONIN SIN – 09:50min
Autor: Marko Dješka
Mentor: Darko Bakliža
Godina produkcije: 2012.
2012. – Natko Stipaničev – DRAGI KENO – 05:25min
Autor: Natko Stipaničev
Mentor: Simon B. Narath, Darko Bakliža, Joško Marušić, Darko Kreč, Milan Trenc
Godina produkcije: 2012.
2013. – Manuel Šumberac – MEHANIČKO SRCE – 08:40min
Autor: Manuel Šumberac
Mentor: Joško Marušić
Godina produkcije: 2013.
2014. – David Lovrić – SLOM – 03:00min
Autor: Davor Lovrić
Mentor: Darko Kreč
Godina produkcije: 2014.
2014. – Ivan Košutić – SJECKAN – 03:10MIN
Autor: Ivan Košutić
Mentor: Milan Trenc
Godina produkcije: 2014.
2014. – Milan Dilberović – MLADO LJETO – 07:27MIN
Autor: Milan Dilberović
Mentor: Darko Kreč
Godina produkcije: 2014.