QR Code

Trajanje

03 - 15 lis 2024
Događaj je završio!

Leonardo Losciale / “Between”

Samostalna izložba

U ciklusu radova predstavljenih na izložbi pod nazivom „Between“, analiziram i stvaram artefakte temeljene na konceptima potencijala (dynamis), Gewalda i paradoksa suverenosti.

Neizraženi potencijal: intrinzičan samom potencijalu veći je od čina jer se ne konzumira. (Aristotel). Na primjer, sjeme ima moć (dynamis) postati biljka, ali još nije. Jednom kad sjeme izraste u biljku, ono će se transformirati u činu dynamisa.  Pozivajući se na čitanja Giorgia Agambena, primjećujem kako se proces stvaranja temelji na dva disonantna aspekta: moći činjenja i moći nečinjenja (svojstvenoj prvom). Gewalt je njemačka riječ koju koristi Walter Benjamin u kritici nasilja, sastavljenog od moći i nasilja. On ispituje odnose i tolerancije koje postoje kako bi sustav funkcionirao ili se urušio. Paradoks suverena: u izvanrednoj situaciji, suveren, kao personifikacija zakona, izlazi izvan njega da uspostavi novi zakon; uključivo isključivanje.

Temeljna točka istraživanja je izvanredno stanje. Istražujem što ona znači u umjetničkom i biopolitičkom smislu, dajući zaključak da ona nije potvrda pravila, već njihov tvorac. Polazeći od ovih pretpostavki stvaraju se razne kritične situacije koji se ovdje očituju u sociopravnom polju, umjetnosti kao samoj sebi svrsi i autobiografskom polju (zvučna manifestacija). Drugi suštinski aspekt je onaj koji ispituje aktivno sudjelovanje (relation) gledatelja koje je važan dio same izložbe. Promatrač postaje artefakt u dijalogu s “tijelima” koja postoje u izložbenom prostoru. Ovim subjekt – objekt relacijama se referiram na relacijsku umjetnost Nicolasa Bourriuda i na teorije izložene na seminarima Jacquesa Lacana koji istražuju što je “stvar” i odnose koji postoje između njih. Izloženi predmeti dizajnirani su od otpadnog materijala poput greda, dasaka, cijevi, industrijskih traka pronađenih u sadašnjem sjedištu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, kako bi se istražio efemerni aspekt artefakta i koncepta ljepote u našem suvremenom trenutku. Istražujem funkciju objekta i način na koji ovaj određeni proizvod (product) može promijeniti svoj identitet, kao subjekt s aurom, na temelju svoje transformacije i konteksta u koji je postavljen. Posljednji aspekt je autobiografski. Glazbeno područje kojim se bavim promatram s apstraktnog i eksperimentalnog stajališta. U ovoj vrsti istraživanja nema narativne funkcije, već se kvaliteta zvuka ispituje kao njezin nedostatak. Nedostatak zvuka bit će stoga sastavni dio čujne tišine.

Objašnjenje ove teme koristi komunikaciju između stanja “napetosti”, kao napora, i čujne tišine koja iz njega proizlazi. Naziv izložbe stoga proizlazi iz istraživanja koje predlažem provesti u vezi s granicom između (Between) moći i moći ne (potencijal i pontencijal-ne), zakona i nasilja, subjekta i objekta, artefakta i gledatelja, čujne tišine.

U konačnici, ovo me istraživanje navelo da potvrdim gdje treba tražiti najveći potencijal. Stanje napuštenosti (bando), obilježeno stanjem iznimke, kroz inkluzivnu isključenost, izražava maksimalni potencijal čina stvaranja. Što se tiče postava radova, ove objekte treba promatrati kao jedinstvenu cjelinu. Promatrač ih aktivira određenom gestom. Skulpturu u terakoti definira procesualnost rada. Dvije fotografije izložene na izložbi prikazuju meta-intervencije u javnom prostoru i konačno dok zvučni radovi predstavljaju moj “pedigre”.

Leonardo Losciale

Životopis

Leonardo Losciale završio je glazbenu akademiju i trenutno radi kao timpanist u Zagrebačkoj filharmoniji. 2018. godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, smjer kiparstvo, gdje je i diplomirao u rujnu 2024. godine u klasi prof.art. Alema Korkuta.

Izlagao je na više skupnih izložbi, među kojima i na Salonu mladih 2022. godine i Trijenalu hrvatskog kiparstva 2022. godine, u Meštrovićevom paviljonu – HDLU Zagreb. Sudjelovao je na međunarodnoj kiparskoj školi Brtonigla (u Istri), gdje mu je postavljena prva javna kamena skulptura. Isto tako, prva javna drvena skulptura koja je bila dio projekta “Svjetle pruge“ postavljena mu je u istoimenom  parku drvenih skulptura velikog formata (hrvatske šume, Bjelovarsko – bilogorska županija). Jedan je od troje osnivača neformalne galerije „Rupa“ na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Sudjelovao je u nekoliko suradničkih i participativnih projekata koji uključuju heterogene institucije. U svom radu najviše se bavi novim materijalima, ambijentalnim instalacijama, procesualnošću i interakcijom. 

Živi i radi u Zagrebu.

Izložbu u galeriji Šira možete pogledati u radnom vremenu Galerije (pon-pet: 9-16 h, 18-20 h, subotom: 11-16 h) do 15.10.2024.

Izložba je ostvarena uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH i Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo Grada Zagreba.

Pratite nas na web i facebook stranici te Instagram profilu galerije Šira

https://www.shira.alu.hr

https://www.facebook.com/GalerijaShira/

@galerijashira

DEPLIJAN IZLOŽBE

Ovaj događaj je završio.